Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Smlouva mezi EU a USA nebude o volném obchodu

Evropská unie a USA vyjednávají o smlouvě, která by měla zajišťovat volný obchod. Takovou smlouvu samozřejmě vítáme, protože by se například odbourala nesmyslná cla, která jen omezují obchod a berou nám peníze z kapes. Bude ale opravdu tato smlouva o volném obchodu, nebo jak už je v EU zvykem, to bude smlouva plná podmínek a regulací?

Poslechněme si nového europoslance Petra Macha (Svobodní), který hned ve svém prvním projev na půdě Evropského parlamentu tuto smlouvu ostře kritizuje.

Smlouva o volném obchodu se podle Petra Macha musí vejít na dvě stránky a neměla by být tlustá jako knížka. Podívejme se, jak je dlouhá Ústava USA a oproti tomu, jak složité a dlouhé dostáváme směrnice od evropských byrokratů. Tato smlouva bude bohužel též plná regulací, proto také trvá tak dlouho její schválení.

Petr Mach si přeje také volný obchod s Ukrajinou, Izraelem, Marokem, Ruskem – s celým zbytkem světa! Jak už z minulosti víme, tak Evropská komise si toto nepřeje.

Alternativou k Evropské unii může být EFTA – Evropské sdružení volného obchodu, jehož členy jsou Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island a Norsko. Nově do něj míří také Velká Británie, kde veřejné mínění tlačí na politiky, aby opustili EU. Členové EFTA mají volný obchod s půlkou světa, tedy s mnohem více zeměmi než samotná Evropská unie, protože ta se soustředí na přeregulovaný a předotovaný vnitřní trh, do kterého nechce pouštět další hráče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *