Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Blogerka dostala pokutu za negativní recenzi na restauraci

Nepříliš pozitivně znějící recenze na restauraci, stála blogerku Caroline Doudet 2.500 EUR. Zároveň jí soud nařídil změnit nadpis (title) jejího článku. A důvod? Její článek se umístil na čtvrtém místě v Google, pokud jste hledali název restaurace v kombinaci se slovem recenze. Čímž poškozovala podnikání restaurace Il Giardino. Konkrétně z„The place to avoid in Cap-Ferret: Il Giardino.“ musela odstranit „the place to avoid“. Při zvažování rozsudku soud přihlédl i k tomu, že blog sleduje přes tři tisíce lidí a to už je značné množství.

Italian Pasta

Co se týká samotného článku, tak ten už je teď úplně smazaný. Stěžovala si v něm na služby a špatný přístup, který zažila během návštěvy restauraci v srpnu 2013. Majitel restaurace původně žádal změnit obsah samotného článku, ale dosáhl jen změnu nadpisu. Popravdě pokud se podíváte na hodnocení restaurace na tripadvisor, tak zjistíte, že je hodnocena na 73. místě ze 79 restaurací v oblasti a pouze 14 % lidí, kteří jí doporučují. Tedy pokud byla blogerka za něco potrestána, tak jen to, že se její článek umístil na 4. místě v Google.

Když jsem k tomuto tématu dohledával více informací, tak jsem se pozastavil nad jedním příspěvkem. „Tohle by se v USA nemohlo stát, protože jsme chráněni prvním dodatkem ústavy.“


„Svoboda vyznání, tisku, projevu, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd“

První dodatek Ústavy Spojených států amerických


Jop ať žije svoboda slova v Evropské unii, kde dostanete pokutu za napsání negativní recenze, kterou se rozhodne Google zaindexovat. Pevně doufám, že jen soudce nepochopil jak funguje internet a netuší co je to Google, protože vytvořit takovýto právní precedent může poškodit svobodu vyjadřování na internetu. Celkem by mě zajímalo, co by soudce udělal, kdyby se Google prostě rozhodl ignorovat nový title a nechat tam ten původní. Pak by mohl poslat do Google dotaz o vyjádření a přišla by mu automatická odpověď, že do algoritmu pro výběr titulků mu nic není.

Pokud by se podobné žaloby rozjeli v ČR, tak naše soudy mohou vyhlásit stop stav, protože negativních recenzí s dobrým umístěním ve vyhledávačích jsou kvanta. Přitahují totiž pozornost a mají daleko větší nárůst zpětných odkazů než ty pozitivní.

EU

Přemýšlím, co napsat k naší slavné Evropské unii, v které se máme všichni tak dobře. Ta předvádí jeden exces za druhým. Její přístup k „svobodě internetu“ je někdy na pováženou.

Vzpomeňme například na koláčkovou směrnici. Každý web v EU musí upozornit návštěvníka na to, že využívá technologii cookies. V některých zemích to můžeme vidět v praxy, ale co se nakonec se směrnicí stalo u nás netuším.

Nedávno vyšlo nařízení EU, že Google musí umožnit vymazat z výsledků odkazy, které mohou někoho poškozovat (viz. článek). Momentálně je zaplaven žádostmi a nestíhá je vyřizovat.

Závěr

V nějaké knížce jsem četl, že novináři jsou strážními psy demokracie. Tato myšlenka se mi velice libí a byl bych velice rád, pokud by si to uvědomili všichni politici a drželi se toho. Protože pokud je nebude mít, tak kdo nám řekne, že demokracie už není?


„Journalism is printing what someone else does not want printed: everything else is public relations.“

George Orwell


Zdroj

Autorem článku je online podnikatel Ivan Drago, vyšlo na jeho blogu 404m.com

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *