Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Bio farmáře čekají horší časy

Ministerstvo zemědělství se podle svazu PRO-BIO snaží pomocí své dotační politiky vědomě likvidovat české ekologické farmáře. Nově plánovaný dotační Program rozvoje venkova má za cíl v dalších 6 letech poskytovat finanční podporu z evropských fondů právě bio zemědělcům.

PRO-BIO však tvrdí, že ministerstvo odsouhlasilo na roky 2014 až 2020 nové podmínky pro čerpání dotací, které silně znevýhodňují menší ekologické zemědělce a jdou na ruku velkým koncernům a investičním projektům. Manažerka svazu PRO-BIO Kateřina Nesrstová si mimo jiné stěžuje na stále se zpřísňující podmínky a každoročně rostoucí byrokratickou složitost celého procesu. Naopak poskytované dotace se stále snižují. Podle Nesrstové již dnes se svým hospodařením končí v důsledku těchto neuvážených kroků celá řada menších ekologických zemědělců.

Stát jde proti bio zemědělcům

Taková skutečnost by se mohla velmi hodit větším zemědělským společnostem a investičním projektům, na které může stát v případě potřeby ušetřené peníze z dotací přesunout. Přesně takové podezření pojal svaz PRO-BIO a za tento nesmyslný postup veřejně Ministerstvo zemědělství kritizuje.

Postup ministerstva ve hře o dotace do zemědělského fondu totiž může z pozadí řídit silná lobby, která si na vyšších místech vyjednala výhody a nyní jednoduše počká, až ekologičtí zemědělci postupně všichni zavřou krám a dotace zůstanou větším podnikům.

Svaz PRO-BIO se ústy svého předsedy Zdenka Perlingera rovněž domnívá, že tento postup ministerstva je v rozporu se zemědělskou politikou EU, kterou do jisté míry sdílejí všechny členské země. Proto se podle něj může velmi jednoduše stát, že až si aktuální stav dotačního programu přečtou úředníci v Bruselu, pošlou jej České republice zpět k přepracování.

Buď my, nebo nikdo

To bude znamenat jednak absolutní neschopnost osob odpovědných za nastavení fér dotačních podmínek pro všechny a zároveň další zbytečné zpoždění tohoto programu. Jeden by si až myslel, že velcí hráči se bojí rostoucího zájmu českých občanů o farmářské trhy a lokální ekologické zemědělce, a tak se rozhodli, že buď dotace shrábnou oni, nebo nikdo.

Vyšlo na: http://podnikovyzpravodaj.cz/aktualita/bio-farmare-cekaji-horsi-casy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *